A funkcionális edzésről
Egy kis diskurálás, javaslat
Sziasztok, Gergő vagyok és ma én jelentkezek egy újabb témával!
Gondolkodtam is kicsit, mivel vágjak neki, ismeretterjesztésnek avagy receptnek, végül úgy döntöttem, hogy kiemelek egy kérdést tőletek. Sőt, sokkal inkább többet, ami időről-időre ugyanúgy elhangzik, miszerint:
Mit is jelent a funkcionális edzés?
Nagyon jó kérdés és végigböngészve a lehetőségek tárházát, hogy milyen edzésre is menjünk ma, rengeteg helyen találkozhatunk a funkcionális jelzővel, de persze, mint egy süti összetevőinek felsorolásánál, itt sincs glossza, ami elmagyarázná nekünk, mit is olvastunk. Nos, minél rövidebben igyekszem leírni, mit is értenek az edzők és edzőtermek ez alatt.
A funkcionális edzés nem egy új dolog, habár újabb módjait ismerhettük meg a közelmúltban. Lényege mindig is az volt, hogy megalapozzuk erőnket, felkészítsük az izomzatunkat, a szervezetünket az űzött sportunkra, de még a mindennapi rutinmozgásokra is. Fejleszthetjük általa gyorsaságunkat, állóképességünket, növelhetjük az erőnket és hajlékonyságunkat s tesszük mindezt olyan gyakorlatokkal, melyek során szabadon mozoghatunk. Tehát nem kötött fitneszgépekkel (pl. smith-gép), ugyanakkor létezik eszközös és eszköz nélküli funkcionális edzés is. (funkcionális eszközök: kettle bell, medicin labda, kézi súlyzó, instabil párna, TRX, stb.)
Az edzés során tehát képesek vagyunk teljes mozgásterjedelemben egyszerre több izomcsoporttal dolgozva, sőt egész testünkre kiterjesztve végezni a gyakorlatokat. Ha egy edzés efféle gyakorlatokkal operál, akkor funkcionális. Ha egy izomcsoportra fókuszál, akkor nem.
További kérdés szokott eztán lenni, hogy akkor ez jobb-e, mint a konditerem?
És itt fontosnak érzem, hogy ezt is leírjam. Egyik sem jobb a másiknál, de úgy vélem, mindkettőre szükségünk van. Párban kellene járniuk, ugyanis a funkcionális edzések alkalmával, mint fentebb is írtam megerősítjük az alapunkat. És gondolok itt ténylegesen arra, lábunk, törzsünk, tartásunk nagyban javul, fejlődik általa, pontosan ezért javaslom minden olyan vendégemnek, aki ezelőtt ódzkodott a "konditermen kívüli" edzésformáktól, hogy iktassa be a funkcionális tréninget is repertoárjába. Hiszen neki is az lenne a célja, hogy könnyebben emelhessen súlyokat, annak pedig biztosan örülne, ha az öv helyett önállóan is meg tudná tartani a derekát-hátát.
Nagyon jó súlyokkal edzeni, illetve fitneszgépek segítségével tonizálttá tenni izomzatunkat, de mindig azt tanácsolom, hogy ezeket előzze meg és egészítse ki a funkcionális edzés, hogy legyen egy alap, amire építhet.
Eredményesebbek leszünk, ha előbb saját magunkat bírjuk el s aztán, ha már nincsen benne kihívás, rakhatunk még rá súlyt bőven.